תלונות שווא

תופעת תלונות השווא הולכת ומתרחבת.  תלונות שווא מעסיקות את מערכות הרווחה, המשטרה והמשפט.

לא מעט אנשים, ביניהם  עורכי דין העוסקים בענייני משפחה, מאמינים שהגשת תלונה נגד בן או בת הזוג, המצויים בהליכי פירוד או גירושין, שתגרום להרחקתם מהבית או מהילדים, תפגע בהם כלכלית וכיו"ב, תיטיב עם בן הזוג השני, תשפר את מצבו בתהליך ותסייע בידו, כאמצעי לחץ, להשגת יתרון בסופו של יום בו ייקבעו חלוקת הרכוש, דמי המזונות, סידורי המשמורת וזמני השהות עם הילדים.

כמובן שטעות חמורה היא. יתרונות משיגים בדרכים כשרות וחוקיות. לכל מתדיין הזכות הלגיטימית לקדם את האינטרסים שלו בהליך, בתבונה וביושר  על מנת להשיג תוצאה צודקת.

תלונות שווא עשויות לגרום נזק בלתי הפיך לאדם שנגדו מתלוננים. לפגוע בשמו הטוב, בחרותו, לסבך אותו בפלילים, להרחיקו מביתו וילדיו, לפגוע במקור הפרנסה שלו ובמקצוע שלו, לשבור את נפשו ועוד.. כאשר מדובר בבני זוג בהווה או בעבר, גם מגיש תלונות השווא יפגע מכך. כל נזק כלכלי, אישי ומשפטי לאחד מההורים, יפגע ביכולתו ההורית והכלכלית, לזון את הילדים ולספק את צרכיהם ובהכרח יגרום לנטל כבד יותר על ההורה השני.

הגשת תלונת שווא הינה מעשה אלים, תוקפני ופוגעני.

אולם. לא אלו בלבד. לתלונות השווא השפעה הרסנית על היכולת של רשויות הטיפול, האכיפה והשיפוט להתמודד באופן מיטבי, מקצועי ומהיר עם תלונות האמת בגין אלימות במשפחה.

אם הרשויות לא יאלצו להתעסק עם כמות אדירה של תלונות שווא אשר מאחוריהן רק טקטיקה, הן יהיו פנויות להתמודד עם כל סוגי האלימות הקיימת באמת במשפחה. אלימות נגד ילדים, אלימות ילדים נגד הורים, אלימות בין בני זוג.

כיום ההנחיה היא לא לנקוט הליכים כנגד מגישי תלונות השווא גם כאשר מתברר כי לא היה להן כל בסיס אמיתי. אין כל סנקציה על האקט הבזוי הזה אשר עלול להרוס לאנשים את מהות חייהם. הטענה היא שהסנקציות ימנעו מנפגעי אלימות במשפחה להתלונן, בשל החשש שטענתם לא תוכח. זוהי טעות חמורה. מערכת יעילה ונקייה מתלונות שווא תהיה מסוגלת לחקור את תלונות האמת ולהעמיד לדין את האלימים.

הטוענים לכך שאין לנקוט בהליכים נגד מגישי תלונות שווא, בדרך כלל, מבקשים להגן על נשים שנחשפות לאלימות, אלא, שמלחמתם נגד הסנקציות על תלונות השווא, כחרב פיפיות, היא אשר פוגעת בנשים הנפגעות מאלימות, באשר הרשויות: רווחה, משטרה ומשפט, מוצפות בטענות, תלונות ותביעות סרק, כי הסכר נפרץ, אין מניעה ואינן פנויות לטפל בתלונות האמת ולהגן על אותן נשים מפני הפגיעה הבאה, או חלילה הרצח הבא.

הגיעה העת לנקוט ביד קשה נגד מגישי תלונות השווא. זהו ערך חברתי לאומי מן המדרגה הראשונה להעמיד לדין מתלונני שווא ולהענישם במלוא חומרת הדין למען יראו וייראו.

לסיכום, כצעד ראשון במאבק כנגד האלימות במשפחה יש לחסל את תופעת תלונות השווא המהווה כאמור אלימות לכשעצמה ומונעת טיפול יעיל באלימות אמת במשפחה על כל רבדיה.

פנו אלינו המרכז הארצי לזכויות הגבר ואנו נחסוך לכם כסף רב וריצות מיותרות לבתי משפט.

זכרו, לעורכי דין יש לפעמים אינטרס למרוח את  הזמן  לשם רווח כספי אנו לא ניתן שדבר זה יקרה לכם.

לקבלת יעוץ התקשרו: 052-333-7107

Call Now Button