משמורת ילדים

מה היא בעצם משמורת ילדים?

משמורת ילדים או אחזקת ילדים הנה הזכות להחזקה פיזית בקטינים וכן חובת האחריות של ההורה לגדל אותם ולדאוג לצורכיהם הפיזיים והנפשיים. במהלך תהליך גירושים לא תמיד קיימת הסכמה בין בני הזוג בנוגע לזכות המשמורת על ילדים וכל צד מוזמן להגיש תביעת משמורת ילדים בבית המשפט לענייני משפחה.

כיצד קובעים מי זוכה במשמורת?

העיקרון הראשי המנחה את בית משפט לענייני משפחה בתביעות משמורת ילדים הנו טובת הילד. בית המשפט יעניק משמורת על הילד להורה אשר יימצא המתאים ביותר מבחינה כלכלית, נפשית, ובמצב יציב וראוי יותר – אשר כמובן מצביעים על מסוגלות הורית גבוהה יותר.

השיקולים הנלקחים בחשבון הם גיל הילד, זמינות ההורה ומידת מעורבותו בחיי הילד, איכות הקשר בין ההורה לילד, למי מההורים ישנה היכולת להכיר בחשיבות המעורבות של בן הזוג השני בחיי הילד ובשמירת הקשר ההורי.

בנוסף, בית המשפט מקשיב גם לילד (מגיל מסוים) ומשתדל להתחשב בבקשתו במידה ואין חשש כי דעתו מוטה בעקבות השפעת אחד מבני הזוג.

יש להדגיש כי על פי חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות ילדים עד גיל 6 יעברו אוטומטית למשמורת אצל האם אלא אם קיימות סיבות מיוחדות להורות אחרת. וזאת מתוך ההנחה שלאם שתקבל משמורת ילדים ישנם כישורים מתאימים יותר לגדל ילדים צעירים. לאחרונה החלו קריאות בכנסת אשר קוראות לבטל את העניין הזה ולדון בכל מקרה לגופו, אולם טרם נפלה החלטה סופית בעניין.

מהלך בדיקת משמורת ילדים מלווה בעובדים סוציאלים ופקידי סעד אשר מעבירים דיווח וחווים את דעתם על ההורים והילדים ומגישים את המלצותיהם לגבי המשמורת.

Call Now Button