הטרדה מינית

הטרדה מינית היא עבירה חמורה ביותר מכיוון שהיא פוגעת בכבוד המוטרד, בחירותו, בפרטיותו ובזכותו לשוויון. הטרדה מינית משפילה ומבזה את המוטרד ופוגעת בכבודו העצמי. במקרים של הטרדה מינית המטריד מתייחס למוטרד כאובייקט מיני הנועד לשימושו.

את הדברים הללו ואת החוקים היבשים כולם מכירים, אך רבים אינם מודעים לכך שהטרדות מיניות מתקיימות באופן יומיומי, כמעט מתחת לאפו של כל אדם. הטרדות מיניות מתרחשות במקומות עבודה, במוסדות לימוד ואפילו בין ידידים, חברים או בתוך המשפחה.  במקרים רבים, אנשים נוטים להעלים עין או להתכחש לעובדות המוצבות מול עיניהם, בעיקר בשל חוסר נעימות מהסיטואציה או בשל פחד או בשל חשש לאבד מקום עבודה/לימודים.

הטרדה מינית במקום העבודה יכולה להתרחש בין שני עובדים בעלי אותו תפקיד או מעמד, או בין עובדים בדרגים שונים. במצב השני, מדובר כבר בניצול יחסי מרות. לדוגמה, מנהל במשרד יכול להטריד מינית את מזכירתו. מדובר בהטרדה חמורה מאוד מכיוון שהוא מנצל את מעמדו, תפקידו ואת כפיפותה של מזכירתו אליו. במצבים רבים, עובדות המוטרדות מינית בידי מנהליהן אינן מתלוננות בשל הפחד כי יאבדו את עבודתן ופרנסתן. לעיתים, הפחד הוא שתודבק להן תווית (סטיגמה) של מתלוננת והן לא תוכלנה להתקבל למקומות עבודה אחרים באותו תחום או בתחומים אחרים.

הטרדה מינית נפוצה גם במוסדות לימוד דוגמת אוניברסיטאות ומכללות. במוסדות הללו הטרדה מינית נפוצה בין העובדים לבין עצמם כמו בכל מקום עבודה אחר. בנוסף, סטודנטיות יכולות לסבול מהצעות חוזרות בעלות אופי מיני מצד סטודנטים שיושבים לצידן על ספסל הלימודים. גם במוסדות לימוד עלולים להתגלות מקרים של ניצול יחסי מרות בין מרצים לסטודנטיות שלהן. ידועים מקרים לא מעטים בהן סטודנטיות נסחטו על ידי מרצים לביצוע מעשים בעלי אופי מיני בתמורה לציונים טובים בקורסים אותם הם העבירו. יש לציין, כי הטרדה מינית בין מרצה לסטודנטית נחשבת ככזו אף אם הסטודנטית לא הבהירה למרצה לאחר ההערה המינית הראשונה כי היא אינה מעוניינת שימשיך.

במקרים הקיצוניים במיוחד מתקיימת הטרדה מינית של מבוגרים כלפיי קטינים. מקרים כאלה עלולים לקרות בגני ילדים, במוסדות חינוך, בין שכנים ובמקרים רבים אף בתוך המשפחה. המקרים הללו הם החמורים ביותר שכן אדם מבוגר, בעל מרות, מטריד מינית ולעתים אף מנצל ילדים רכים וחסרי ישע אשר, ברוב המקרים, אינם יכולים להתגונן בפניו ואינם יודעים למי לפנות על מנת להפסיק את ההתנהגות הזאת.

למרות סברה מוטעית שלעיתים נפוצה בציבור – גם בין בני זוג, אפילו נשואים, מתקיימת, לעיתים, הטרדה מינית ואף מעשי אונס. במשך שנים ארוכות חשבו גברים נשואים רבים כי יש בידם הזכות להכריח את בת זוגם לקיים עימם יחסים. עד היום, לא מעט גברים נשואים עדיין חושבים כך. גברים נשואים רבים וגם גברים הנמצאים בקשר זוגי מטרידים את בנות זוגם, מילולית או פיזית, ואינם רואים בכך שום פסול. גם כאשר נשמעות בקשות מצד הנשים להפסקת ההתנהגות הפסולה האמורה – היא אינה נפסקת במרבית המקרים.

פנו אלינו המרכז הארצי לזכויות הגבר ואנו נחסוך לכם כסף רב וריצות מיותרות לבתי משפט.

זכרו, לעורכי דין יש לפעמים אינטרס למרוח את  הזמן  לשם רווח כספי אנו לא ניתן שדבר זה יקרה לכם.

לקבלת יעוץ התקשרו: 052-333-7107

Call Now Button