בדיקת אבהות

בדיקת אבהות נועדה לגלות האם ישנו קשר של הורות בין גבר לבנה של מישהי איתה הוא קיים יחסי מין. בדרך כלל התביעה לבדיקת הורות מגיעה במהלך תביעה למזונות כאשר הגבר לא מוכן להכיר בבנו. גבר יחוייב לעבור בדיקת אבהות אך ורק בצו של בית משפט או מרצונו החופשי. גבר שעובר בדיקת אבהות והתוצאה חיובית – יאלץ לשלם מזונות עבור הילד. אולם אם גבר לא ירצה לעבור בדיקת אבהות זה לא אומר כי בית משפט לענייני משפחה לא יקבע כי הוא האב. במקרה כזה – חייב הגבר להוכיח כי הוא אינו האב.

מה היא בדיקת אבהות?

בדיקת אבהות היא בדיקה פשוטה הנעשית באמצעות לקיחת רקמות או דגימות רוק מחלל הפה של הגבר והילד. לאחר מכן בודקים התאמה בין מספר רכיבים וביניהם סוגי הדם, סמנים גנטיים וסיווג רקמות. רמת הדיוק של הבדיקה היא 99% והיא קבילה בבית משפט לעניין הכרעת האבהות. הבדיקה היא כמובן חסויה על פי החוק ותוצאותיה נשלחות אך ורק לבית המשפט אשר נתן את הצו בו הורה על ביצוע בדיקת אבהות ולעוה"ד של הצדדים.

שימו לב כי אם יש חשש ממזרות (כלומר ילד שנולד לאישה נשואה מבן זוג שאינו בעלה) – רוב בתי המשפט לא יאשרו בדיקת אבהות וזאת מחשש כי הילד יסווג כממזר דבר אשר עלול לגרום לו לבעיות חמורות בעתיד. במקרים כאלה בית משפט לרוב יכריע כי הילד הוא של בעלה של האשה – והוא זה שיצטרך לגדל אותו ולטפל בו ולשלם עבורו מזונות במקרה גירושים גם אם הוא משוכנע כי הוא אינו אביו האמיתי – והוא יכנס, לצערו הרב, למועדון המפוקפק של "אבות בעל כורחם".

 

 

Call Now Button