אלימות במשפחה

אלימות במשפחה היא מגפה ציבורית שאינה מאפיינת מגזר ספציפי והשפעותיה ניכרות בטווח הקצר והארוך כאחד. לתופעה זו מספר צורות החל מאלימות פיזית,מילולית ,נפשית מינית של בן משפחה אחד באחר.  אלו הן התנהגויות האסורות על פי החוק ומוגדרות כעבירות פליליות. התעללות מי מבני הזוג במשנהו, עשויה להוות עילת גירושין מספקת לשם "פירוק החבילה" .

ה"אויב" הגדול ביותר של נפגעי אלימות והתעללות במשפחה או במערכת היחסים, הוא חוסר מודעותם להיותם קורבנות אלימות.

 אלימות במשפחה מוצאת ביטוי בדרכים שונות

 אלימות יכולה להתבטא במספר אופנים:  אלימות הפיזית: מתייחסת לתקיפה פיזית, הכוללת חבלות ואף יכולה להסתיים ברצח.

בנוסף, ישנה האלימות הנפשית הכוללת בתוכה את האלימות המילולית, ההטרדה, השפלה, הבידוד והטלת פחד תמידי. אלימות נפשית מביאה לעיתים לצלקות חמורות בהרבה מאלה הנגרמות מזו הפיזית.

האלימות המינית מוצאת ביטוי בכפיית קיום יחסי מין שלא מתוך רצון חופשי ותוך גרימת תחושת כאב והשפלה. אלימות זו יכולה אף להגיע למעשה אונס.

ביטוי נוסף לאלימות במשפחה זו האלימות הכלכלית המתייחסת לשליטת בן הזוג על כל ההוצאות הכספיות תוך הקצבת סכומי כסף על פי ראות עיניו. הדבר מביא  לתלות בבן הזוג המתעלל.

אלימות במשפחה – יש מי שיעזור!

 ראשית, ניתן לפנות לעורך דין העוסק בתחום דיני משפחה, באמצעותו לבקש מבית המשפט צו הרחקה, צו הטרדה מאיימת וכדומה כנגד בן הזוג המתעלל.  כמו כן, ניתן לפנות במקביל ניתן לפנות למשטרה ולהגיש תלונה. יצויין כי לא אחת השוטרים עומדים אל מול דילמה אשר מצריכה מהם לעיתים לחזות את הנולד. דילמה זו כרוכה בעצם בנטילת סיכון שכן לא ניתן לדעת, האם סכסוך משפחתי, יהפוך לאירוע אלימות חמור במידה ולא ינקטו הליכים כבר בעת הגשת התלונה. המשטרה מנסה לפעול במספר מישורים במקרים של אלימות במשפחה ובוחנת את רמת הסיכון , את הקשר של המשפחה עם גורמי הרווחה, את עברם הפלילי של בני המשפחה ועוד.

כתיבת תגובה

Call Now Button